O nás

Slovenská Únia Okinawa Karate a Kobudo

Kto sme?

Slovenská Únia Okinawa Karate a Kobudo (SUOKK) je združenie klubov / právnických osôb. Jej cieľom a zmyslom je šírenie tradičného okinawského Karate a Kobudo po Slovensku, rozširovanie hodnôt, znalostí, vedomostí a zručností.

S myšlienkou založiť SUOKK sme sa pohrávali už veľmi dlho, ale až v roku 2020 vznikla potreba vzniku zjednocujúceho občianskeho združenia, ktorý by združoval jednotlivé kluby ako strešná organizácia. Na začiatku stáli tri kluby. Kobudo Kai, Heiwa Dojo a Senshi Dojo, ktoré spoločným úsilím a na základe svojich skúsenosti dali dohromady pravidlá fungovania pre organizáciu smerom von a aj smerom dnu.

SUOKK je od svojho založenia členom celosvetových organizácií Traditional Okinawa Goju Ryu Karate Do Federation (TOGKF) a World O-Shu Federation (WOF). Obidve tieto organizácie majú sídlo na ostrove Okinawa, ktorý je kolískou Karate a Kobudo a organizácie vedú okinawskí majstri.

Čo je tradičné Karate a Kobudo?

Zjednodušene môžeme povedať, že pod pojmom „tradičné bojové umenia“ rozumieme umenie, ktoré nerozvíja len fyzickú časť, ale aj sebadisciplínu, morálne hodnoty, etické hodnoty tak, ako sa chápu na Okinawe, kolíske Karate a Kobudo. Dôraz sa pri výuke kladie na praktické použitie pre potreby sebaobrany, na rozvoj v kontrolovaných podmienkach, ktoré sa dajú potom prirovnať k reálnym situáciám.

Čo je TOGKF?

Traditional Okinawa Goju Ryu Karate Do Federation (TOGKF) je celosvetovo uznávaná organizácia Goju Ryu Karate Do. Jej zakladateľom a hlavným inštruktorom je Sensei Morio Higaonna (10. Dan), ktorý obdržal titul Národný poklad Okinawy a je jeden z najuznávanejších majstrov Goju Ryu na celom svete. Sídlo TOGKF je v meste Naha, Okinawa, Japonsko. Viac o organizácií TOGKF sa dočítate TU.

Čo je WOF?

World O-Shu-Kai Okinawa Shorin-Ryu Karate Do Kobudo Federation je celosvetovo uznávaná organizácia, ktorá vyučuje Shorin Ryu Karate Do a Okinawa Kobudo. Jej zakladateľom a hlavným inštruktorom je Sensei Kenyu Chinen (9. Dan Shorin Ryu Karate, 9. Dan Okinawa Kobudo). Je nositeľom titulu Hanshi a je to jeden z najuznávanejších majstrov Shorin Ruy Karate Do a Okinawa Kobudo na svete. Sídlo WOF je v meste Naha, Okinawa, Japonsko. Viac o organizácií WOF sa dočítate TU.

Čo ponúkame?

SUOKK ako organizácia má dopodrobna rozpracované syllaby pre všetky vekové kategórie a kvalifikovaných inštruktorov, ktorí vedia ČO, AKO a hlavne PREČO majú robiť to čo robia.

S najmenšími vekovými skupinami máme rozpracovaný systém Pee Wee s vlastným skúšobým poriadkom a stupňami. Program je pre deti 4-6 rokov

Pre prvý stupeň základných škôl 6-12 máme juniorské stupne, kde sa deti učia už tradičné Karate a majú vlastný skúšobný poriadok.

Od 13 rokov majú cvičenci skúšobný poriadok na seniorské stupne, kde postupujú podľa svojich schopností a snahy na tréningoch.

Hovorí sa, že trénovanie bojových umení sa končí až smrťou. Mame preto program aj pre starších, resp. dospelých členov, ktorí sa chcú naučiť brániť, ktorí chcú získať telesnú a duševnú kondíciu, alebo ktorí sa len chcú hýbať po celom dni v kancelárií.

Naši inštruktori sa pravidelne zúčastňujú seminárov tradičného Karate a Kobudo nielen na Slovensku, ale prakticky po celom svete, stretávajú sa s top inštruktormi organizácií a čerpajú svoje znalosti priamo zo zdroja. Takisto SÚOKK pravidelne organizuje semináre a sústredenia IOGKF a WOF pod vedením starších uznávaných inštruktorov. Na týchto sústredeniach (Gasshuku) prebiehajú aj skúšky technickej vyspelosti až po čierny pás vrátane.

Naším mottom je okinawské príslovie „Ichariba Chode“, ktoré sa dá voľne interpretovať „keď raz spolu trénujeme, možno aj náhodou, tak sme priatelia navždy“.

Budeme sa tešiť na všetky šance zacvičiť si spolu

Team SUOKK